+48 (59) 822 20 94
Zamek Bytów

Atrakcje w okolicy

NIEPOTRZEBNY MOST NAD BORUJĄ

Zlokalizowany niedaleko od centrum Bytowa i Zamku zabytkowy most kolejowy łączy na wysokości 20 metrów 2 brzegi głębokiego jaru nad płynąca rzeką Borują.

Budowa mostu rozpoczęła się w 1884 roku w związku z silnym rozwojem tego regionu, ale nigdy nie został oddany do użytku, ponieważ tuż po zakończeniu jego budowy, przesunięto trasę planowanej linii kolejowej o … kilkadziesiąt metrów na południe.

EKLEKTYCZNY KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ I ŚW. JANA CHRZCICIELA

Znajdujący się zaledwie 2 minuty spacerem od Zamku, eklektyczny kościół został wzniesiony według projektu Schindlera w 1847 roku na wzór berlińskiego kościoła św. Mateusza. W kościele znajdują się przepiękne organy z 1907 roku i 2 dzwony, odlane w latach 1820-1821, ufundowane przez króla Fryderyka Wilhelma III Pruskiego.

Góra Siemierzycka

Już przed wojną góra o wysokości 256 m. n. p. m. była ważną atrakcją turystyczną , ponieważ wiele osób podziwiało z jej szczytu wschody słońca, okoliczne torfowiska i jeziora Pojezierza Bytowskiego. Na szczycie góry znajduje się atrakcyjna wierza widokowa a położna u stóp wzniesienia, wieś Rekowo oferuje ciekawy kamienny obelisk, z którym wiąże się wiele lokalnych legend. Wykute w skale w 1918 roku litery głoszą: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…"

BAROKOWA CERKIEW POD WEZWANIEM ŚW. JERZEGO

Wzniesiona w latach 1675-1685 a odrestaurowana w latach „80” cerkiew była początkowo świątynią ewangelicką a obecnie należy do obrządku greckokatolickiego. Zbudowana w starym systemie ryglowym. Można w niej podziwiać tabernakulum z XVII wieku, barokowe rzeźbione stalle i chór, malowidła ludowe oraz bardzo rzadką w Polsce kopułę w stylu bizantyjskim. Cerkiew mieści się na ulicy Josyfa Slipyja, zaledwie 1 kilometrjezro jeleń
od Zamku.

WYTOPISKOWE JEZIORO JELEŃ

Oddalne 2 kilometry do Zamlu jezioro zajmuje powierzchnię blisko 90 hektarów i należy do najczystszych zbiorników wodnych w Polsce. Jest zaliczane do jezior lobeliowych, ze względu na licznie w nim rosnącą lobelię, poryblin oraz moczarkę i rogatek.

SPŁYW RZEKĄ BYTOWĄ

Spływ dziką i rzadko uczęszczaną rzeką, bez zagospodarowania okolic obydwóch brzegów czynią z naszych spływów niezwykle interesującą atrakcję. Liczne bystrza i progi wodne są wyzwaniem dla początkujących i doświadczonych kajakarzy. Hotel Zamek pomorze Wam w organizacji spływu, transportu nad i z rzeki, wyżywienia, ogniska i wynajmu sprzętu.

Wieża starego kościoła św. Katarzyny

Oddalona dosłownie 1 minutę drogi spacerem od zamku gotycka wieża św. Katarzyny to pozostałość po pierwszej świątyni Bytowa.
W działającym na terenie wieży muzeum prezentowane są zabytki archeologiczne, pochodzące z prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie naszego miasta.