Obecność historii, komfort wypoczynku, niepowtarzalny smak  

Tego wszystkiego doświadczymy odwiedzając hotel i restaurację „W zamku” w Bytowie woj. pomorskie.

Ziemia Bytowska to obszar zlokalizowany na południowym–zachodzie województwa pomorskiego


Głównym miastem i stolicą powiatu jest liczący ok. 18tys. mieszkańców Bytów. Do Ziemi Bytowskiej zalicza się także okolice niewielkiego Miastka, położonego na zachodzie regionu.

Ziemia Bytowska w większości leży na obszarze Pojezierza Bytowskiego, charakteryzującego się bogatą rzeźbą terenu oraz występowaniem jezior. W każdym przewodniku znajdziemy informację o tym , iż najwyższym wzniesieniem na Kaszubach Bytowskich jest Góra Siemierzycka o wysokości. 256 m n.p.m. Na szczycie góry, na który prowadzi malowniczy szlak, zbudowano wieżę widokową. Przy ładnej pogodzie widać z niej całą okolicę.

Północ Ziemi Bytowskiej to obszar Wysoczyzny Polanowskiej, w tej części powiatu leży jezioro Jasień, największe akwen w tych stronach.
Raj dla miłośników

  • łódek,
  • żaglówek
  • wszelkiego sprzętu pływającego. 

Południowe krańce bytowszczyzny to piaszczyste Gochy - położone w zasięgu Równiny Charzykowskiej.

To pokryty borem sosnowym mało przyjazny dla rolników obszar urozmaicony jeziorami, z których największe to

  • jezioro Gwiazda
  • Jezioro Wiejskie
  • Jezioro Kiedrowickie

Jeziora, rzeki i lasy są niewątpliwie wielkim bogactwem tych stron. Stały się wabikiem przyciągającym rzeszę turystów.
Dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe organizowane na 

  • Słupi,
  • Łupawie,
  • Studnicy czy Brdzie.
  • Kajakarze nie omijają też naszych malowniczych jezior.

W takich oto „okolicznościach” przyrody wytworzyła się specyficzna kultura. Ziemia Bytowska leży na zachodnim krańcu Kaszub. Ślady kaszubszczyzny widać tu między innymi na tablicach z nazwą stolicy regionu. Nazwa Bytów napisane jest rówież po kaszubsku (Bȅtowo). Wielu przyjezdnych myli język kaszubski z niemieckim. Miejscowi muszą się tłumaczyć dlaczego Bytów wita ich w języku Goethego. W Bytowie i jego okolicach historia i kultura widoczne są na każdym kroku. Począwszy od zamku pokrzyżackiego a skończywszy na przydrożnych kapliczkach.

Mieszkańcy tych ziem to m.in. Ukraińcy, organizujący co roku Watrę, posiadający własną świątynię greko – katolicką. Budynek ten w przeszłości służył kaszubskim protestantom, których teraz pozostało tu niewielu. Ziemi Bytowska to ziemia pogranicza. Dopiero od końca II wojny światowej w całości leży w granicach jednego państwa. Wcześniej rządzili to przeróżni książęta pomorscy, Krzyżacy, Prusacy. Ale właśnie to zawiła historia sprawia że Ziemia Bytowska wyróżnia się swoją wielokulturowością i bogactwem pomników historii. 

Zobaczyć pokaz walk rycerskich, posłuchać kaszubskiej muzyki, zobaczyć ukraiński taniec ludowy, przeżyć przygodę w kajaku płynącym wartką rzeką – to wszystko możliwe jest na Kaszubach Bytowskich.

Hotel Zamek
to miejsce, gdzie chętnie się wraca

Szukając kwatery na Kaszubach warto zapoznać się z naszą ofertą. Do hotelu przylega nasza restauracja.

copyright © hotelwzamku.pl

projekt i wykonanie: marcinskiba.net